7 składników odżywczych mających pozytywny wpływ na zachowanie dziecka

Z pewnością każdy rodzic chciałby, aby rozwój intelektualny jego dziecka przebiegał jak najlepiej. Niewiele jednak zdaje sobie sprawę, jak kolosalną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego odgrywa zbilansowana dieta. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym składnikom odżywczym, jakim nie powinno zabraknąć w diecie małego człowieka.

1. Magnez
Pierwiastek ten wykazuje działanie usprawniające koncentrację małego człowieka. Oprócz tego dowiedziono, że magnez skutecznie wycisza oraz pomaga zwalczyć zaburzenia snu. Dodatkowo ma on kluczowe znaczenie w prawidłowym przebiegu neuroplastyczności, czyli rozwoju i formowania się nowych połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Zaobserwowano także, że niedobory tego pierwiastka bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na ADHD. Sporą ilość magnezu znajdziemy w kaszy gryczanej, awokado, gorzkiej czekoladzie i kakao, botwince, szpinaku oraz wołowym i wieprzowym mięsie.

2. Cynk
Niedostateczna podaż cynku w diecie dziecka może prowadzić do ograniczenia funkcji poznawczych oraz widocznie zmniejszyć poziom jego aktywności ruchowej na co dzień. Inne negatywne skutki niedoboru tego pierwiastka w organizmie to między innymi zaburzenia zapamiętywania oraz wyraźne zmniejszenie zdolności uczenia się. Zwłaszcza u dzieci z ADHD należy zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie odpowiednich ilości cynku wraz z pożywieniem bądź w formie suplementów diety, gdyż wpływa on pozytywnie na poprawę zachowań społecznych oraz koncentrację najmłodszych. Bogatym źródłem cynku są wszelkiego rodzaju orzechy, a także wątróbka, dziki ryż i grzyby.

3. Żelazo
Niedobory żelaza mogą doprowadzić do nadmiernej ospałości, pogorszenia koncentracji oraz zaburzeń w interakcjach społecznych u dziecka. Dieta bogata w ten pierwiastek zapewni małemu człowiekowi dobry nastrój, rozwinięte funkcje poznawcze, a także poprawi jego zdolność skupienia uwagi, na przykład podczas uczenia się. Żelaza szukać powinniśmy przede wszystkim w wątróbce i innych podrobach, wołowinie, jagnięcinie oraz drobiu. Sporo tego pierwiastka zawierają również natka pietruszki, jarmuż oraz wszelkie rośliny strączkowe – fasola, ciecierzyca, soczewica i soja.

4. Kwasy omega-3 i omega-6
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz omega-6 odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju formującego się mózgu oraz całego układu nerwowego w pierwszych latach życia dziecka. Suplementacja tych właśnie kwasów poprawia poziom koncentracji oraz zdolności uczenia się u naszych pociech. Jeżeli nasi najmłodsi mają kłopoty z nadmierną impulsywnością, warto rozszerzyć ich dietę w kwasy omega-3 i omega-6, aby szybko zauważyć wyraźną poprawę. W naturze występują one przede wszystkim w morskich rybach, takich jak łosoś, tuńczyk czy też śledzie, a oprócz tego znajdziemy je również w tłoczonych na zimno olejach roślinnych i nasionach chia.

5. Witamina D
Poza pozytywnym wpływem na kości witamina D wspiera także funkcjonowanie całego układu nerwowego. Dbałość o jej odpowiednią podaż w jadłospisie dziecka zaowocuje jego lepszą koncentracją oraz zminimalizowaniem wahań nastroju. Oprócz tego dzieci, które przyjmują odpowiednią ilość witaminy D, nie mają problemów ze snem oraz obniżonym poziomem energii w ciągu dnia. Do źródeł witaminy D w pożywieniu zaliczamy głównie ryby, zwłaszcza węgorza, makrelę i łososia, a dodatkowo także jajka, tran i dojrzewające sery żółte.

6. Witamina B6
Witamina ta przyczynia się do poprawy umiejętności skupienia uwagi przez dzieci, co znacznie usprawnia procesy uczenia się i przyswajania nowych umiejętności. Ponadto zapobiega ona drażliwości oraz spadkom samopoczucia u najmłodszych. Witaminę B6 znajdziemy przede wszystkim w drożdżach oraz produktach zbożowych z pełnego ziarna – otrębach i kiełkach pszennych, brązowym ryżu czy też kaszy gryczanej. Aby uzupełnić jej niedobory, warto sięgnąć także po orzechy włoskie oraz ziemne, nasiona roślin strączkowych, a także mleko i jajka.

7. Witamina B12
Dzieci cierpiące na bardzo powszechne niedobory witaminy B12 bardzo często mają kłopoty z długo utrzymującym się zmęczeniem, nawet po odpowiednio długim wypoczynku. Braki tej witaminy w organizmie mogą prowadzić również do depresji czy też nadmiernej nerwowości. Jej bogatym źródłem są mięso wołowe i drób, podroby i ryby takie jak sardynki, tuńczyk bądź łosoś.

Pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie wprowadzać do diety dziecka żadnych witamin w tabletkach ani suplementów diety. Zawsze w sytuacji, gdy chcemy wprowadzić je do codziennego jadłospisu najmłodszych, skonsultujmy się najpierw z lekarzem, który pomoże nam dobrać odpowiednie suplementy oraz określi optymalną dawkę składników odżywczych.

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved