Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które potrafi znacznie obniżyć komfort codziennego funkcjonowania u osób, które się z nim zmagają. Jest ono powiązane z szeregiem różnego rodzaju nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a głównie jelita grubego. W przeważającej większości przypadków nie są one groźne dla życia i zdrowia, lecz mogą skutecznie odebrać radość życia oraz znacznie wydłużyć codzienne wizyty w toalecie. Warto wiedzieć, czym dokładnie objawia się zespół jelita drażliwego, aby móc skutecznie z nim walczyć.
Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego?
Na zespół jelita drażliwego składają się różnego rodzaju nieprzyjemne objawy ze strony układu
trawiennego. Podstawowym i zdecydowanie najczęściej powtarzającym się symptomem są uporczywe i często nawracające biegunki, które pojawiają się zwłaszcza w stresowych sytuacjach. Często towarzyszy im również silny ból brzucha oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Oprócz tego przy zespole jelita drażliwego często pojawiają się wzdęcia, nieprzyjemne uczucie przelewania się w jelitach oraz krępujące wiatry. Zazwyczaj biegunki występują wówczas naprzemiennie z okresami, kiedy choremu doskwierają zaparcia. Poza objawami ze strony układy trawiennego zespołowi jelita drażliwego towarzyszy zwykła ponadprzeciętna podatność na stres oraz stale utrzymujący się wewnętrzny niepokój.
Najczęstsze przyczyny zespołu jelita drażliwego
Zdecydowanie najczęściej powtarzającą się przyczyną zachorowania na zespół jelita drażliwego jest długotrwały stres. Zaobserwowano także, że na schorzenie to znacznie częściej zapadają osoby ponadprzeciętnie wrażliwe, o obniżonej odporności psychicznej na wszelkiego rodzaju lęki i niepokoje. Bardzo powszechny jest fakt współistnienia zespołu jelita drażliwego wraz z nerwicą czy też depresją. Często tendencja do zapadalności na zespół jelita drażliwego jest dziedziczona genetycznie. Oprócz tego niejednokrotnie dochodzi do rozwoju tej choroby na skutek zaburzenia prawidłowej równowagi flory bakteryjnej w jelitach, co może być konsekwencją chociażby długotrwałego przyjmowania antybiotyków.
Jak wygląda diagnoza i leczenie?
Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa u pacjenta zespół jelita drażliwego, powinien skierować go do specjalisty gastrologa. Gastrolog powinien zdiagnozować ewentualną chorobę na podstawie dokładnego wywiadu oraz badania lekarskiego – najczęściej jest to badanie palpacyjne oraz USG jelit przez powłoki brzuszne. Niekiedy konieczne jest także wykonanie kolonoskopii, która może pomóc wykluczyć inne znacznie poważniejsze schorzenia, jak chociażby rak jelita czy też przewlekłe zapalenie trzustki. Po zdiagnozowaniu zespołu jelita drażliwego lekarz powinien udzielić pacjentowi wyczerpujących informacji odnośnie odpowiedniej diety, która jest kluczowa w jego leczeniu. W wielu przypadkach leczenie tej przypadłości jest również wspomagane lekami, które mają za zadanie unormować pracę i jelit i przywrócić ich naturalną perystaltykę.
Co powinna zawierać dieta przy zespole jelita drażliwego?
Jadłospis u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego powinien być dopasowany do tego, czy wśród objawów przeważają biegunki, czy też zaparcia. W obu przypadkach warto najpierw przez kilka tygodni uważnie obserwować swoje zwyczaje żywieniowe i prowadzić notatki, tak, aby móc wyeliminować te produkty spożywcze, które powodują szeroko rozumiany dyskomfort trawienny. Jeżeli dokuczają nam nawracające biegunki, to warto wykluczyć z diety rośliny strączkowe, wyroby na bazie drożdży oraz napoje gazowane. Uważać należy również na produkty bogate w błonnik pokarmowy. Z kolei przy tendencji do częstych zaparć warto zwiększyć podaż błonnika w codziennej diecie, jedząc dużo świeżych owoców i warzyw oraz produktów z pełnego ziarna. Niezależnie od tego, czy naszym problemem są biegunki, czy też zaparcia, z pewnością wiele korzyści przyniesie nam włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w probiotyczne bakterie, które mają pozytywny wpływ na naturalną florę bakteryjną jelit. Należą do nich przede wszystkich kiszonki – kiszona kapusta, ogórki i buraki – oraz fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty i kefiry.
W przebiegu zespołu jelita drażliwego kolosalną rolę odgrywa prawidłowa dieta. Warto również zastanowić się nad zwolnieniem tempa codziennego życia, aby móc wnieść do niego więcej spokoju i harmonii. Dzięki temu z pewnością szybko zauważymy znaczną poprawę, a komfort wypróżnień z pewnością znacznie się podniesie.