Pierwsza wizyta u dietetyka – jak się do niej przygotować?

kategoria: Artykuły, Blog
Pierwsza wizyta u dietetyka – jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta to ważny element Twojej kuracji dietetycznej. Wcześniejsze przygotowanie do niej ułatwi przekazanie istotnych informacji, dzięki czemu dietetyk będzie w stanie jeszcze dokładniej dopasować plan żywieniowy do Twoich potrzeb.

Na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadzi z Tobą wywiad żywieniowy i zdrowotny, wykona analizę składu ciała, oceni stan odżywienia Twojego organizmu oraz wspólnie ustalicie dalsze kroki w drodze do wymarzonej sylwetki i dobrego samopoczucia. Specjalista od razu pokaże Ci, jakie błędy żywieniowe popełniałeś do tej pory i co możesz  zmienić już teraz, od dziś – zanim otrzymasz indywidualnie dobrany plan żywieniowy.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

 1. Wywiad zdrowotny i żywieniowy – omówienie dotychczasowego sposobu żywienia, dolegliwości, przebytych chorób, wcześniejszych prób odchudzania czy zmian nawyków żywieniowych. Zastanów się jeszcze przed wejściem do gabinetu, które informacje są najważniejsze. Możesz zapisać je na kartce, aby nic Ci nie umknęło.
 2. Omówienie Twojego aktualnego stylu życia, aktywności fizycznej, upodobań kulinarnych – zastanów się przed wizytą, jak wyglądają Twoje posiłki, co zazwyczaj jadasz, jak często i w jakich ilościach.
 3. Dietetyk wykona analizę składu Twojego ciała i pomiary antropometryczne
  (obwód w talii, w pasie, w biodrach).
 4. Wspólnie przeanalizujecie wyniki badania oraz omówicie założenia indywidualnego planu żywieniowego, czas osiągnięcia wyznaczonych celów oraz harmonogram spotkań.
 5. Otrzymasz specjalny Poradnik Zdrowia Bonne Santé oraz podstawowe zalecenia dietetyczne.
 6. Pierwsza wizyta potrwa ok. 30-40 minut. Cała rozmowa ma charakter poufny i dietetyk ma obowiązek do zachowania tajemnicy zawodowej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 • W dniu wizyty zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego oraz nie spożywaj obfitego posiłku na 1-2 godziny przed pomiarami – da to możliwość przeprowadzenia dokładnej analizy składu ciała.
 • Zadbaj o luźny strój, ponieważ dietetyk poprosi Cię o zdjęcie wierzchniej warstwy (pomiary wykonuje się w bieliźnie lub w lekkim podkoszulku).
 • Na wizytę ubierz się tak, aby bez problemu odsłonić bose stopy – będzie to konieczne w celu prawidłowego wykonania analizy składu ciała.
 • Jeśli posiadasz aktualne (z ostatniego roku) wyniki morfologii krwi, profil lipidowy (badanie poziomu cholesterolu), poziom TSH (badanie hormonów tarczycy) czy glikemię, weź je na wizytę, a także nazwy i dawki przyjmowanych leków oraz suplementów diety.
 • Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania analizy składu ciała w oparciu o bioimpedancję elektryczną – poinformuj o tym!
  Przeciwskazania: Ciąża, wszczepiony rozrusznik serca lub implant medyczny.
 • W miarę możliwości zabierz ze sobą uzupełniony dzienniczek spożycia. Dzienniczek spożycia: szczegółowo i na bieżąco opisane spożywane posiłki w ciągu 3 dni – dwa powszednie i jeden weekendowy, wolny od pracy. W dzienniczku powinny znaleźć się wszystkie spożywane w tym czasie potrawy, produkty, przekąski wszystkie wypijane napoje. Do pobrania poniżej. 
 • Zastanów się jaki jest Twój cel wizyty u dietetyka oraz jakiego efektu stosowanej terapii się spodziewasz.

Co jest szczególnie ważne podczas pierwszego spotkania z dietetykiem?

Przede wszystkim szczerość. Wybierając się do dietetyka możesz mieć pewność, że nie jesteś dla niego „brzydką panią z nadwyżką kilogramów” lub „schorowanym panem, który lubi podjadać w nocy”. Pamiętaj, że dla dietetyka jesteś partnerem, któremu on chce pomóc najlepiej jak potrafi i nie ma dla niego wstydliwych przypadków.

 


Materiały do pobrania: