Długotrwały stres, nieodpowiednia dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze, rezygnacja z aktywności fizycznej w jakiejkolwiek formie – wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania różnego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej występującym zaburzeniem, które jest w stanie skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, są nawracające, uporczywe zaparcia. Znacząco wpływają one na komfort życia, a dodatkowo pociągają za sobą także inne nieprzyjemne symptomy, jak wzdęcia czy krępujące gazy. Na szczęście już bardzo niewielkim nakładem sił możemy domowymi sposobami usprawnić procesy trawienne i na długi czas uwolnić się od uciążliwych dolegliwości. Istnieje bowiem bardzo wiele naturalnych produktów spożywczych, które w łagodny, ale zarazem zdecydowany sposób wpływają na poprawę trawienia i potrafią pomóc nawet w przypadku często powracających problemów z zaparciami.
Postaw na błonnik
W walce z uporczywymi zaparciami niesamowicie istotną kwestią jest dostarczenie wraz z pożywieniem dużych ilości błonnika pokarmowego. Mianem błonnika pokarmowego określamy szeroką grupę polisacharydów, czyli węglowodanów złożonych pochodzenia roślinnego. Cechują się one wieloma unikalnymi właściwościami, między innymi całkowitą odpornością na działanie kwasów żołądkowych oraz enzymów trawiennych. W efekcie błonnik pokarmowy w najmniejszym nawet stopniu nie jest wchłaniany do krwiobiegu. Mimo to jest on absolutnie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. W jego składzie znajdziemy takie związki chemiczne jak: pektyny, celuloza, lignina, polisacharydy algowe, hemicelulozy oraz śluzy roślinne. Kluczową funkcją, jaką w organizmie ludzkim pełni błonnik pokarmowy jest stymulowanie naturalnej perystaltyki jelit, poprzez delikatne mechaniczne drażnienie ścianek jelit od wewnątrz. Wzbogacenie diety w pokarmy bogate w błonnik to niezwykle skuteczna metoda, aby pożegnać się z problemem nawracających zaparć oraz wzdęć. Dzięki wzmożonym ruchom robaczkowym jelit przywrócony zostanie naturalny rytm wypróżnień, a oprócz tego wyeliminowany zostanie wszelki dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Błonnik pokarmowy pozytywnie wpływa również na zwiększenie produkcji soków żołądkowych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu niestrawności, nawet po obfitym posiłku. Do najlepszych źródeł naturalnego błonnika należą produkty zbożowe z tzw. pełnego ziarna jak płatki owsiane bądź żytnie, brązowy ryż oraz otręby, a ponadto owoce - śliwki, jabłka, gruszki, awokado, morele i brzoskwinie, a także wszelkie owoce cytrusowe – pomarańcze, mandarynki, grejpfruty - oraz drobnopestkowe - maliny, truskawki, agrest oraz kiwi. Wysoką zawartość błonnika znajdziemy również w warzywach, takich jak ziemniaki, brokuły, buraki, marchewka, brukselka, kalarepa oraz rośliny strączkowe – groch, fasola, soczewica, ciecierzyca oraz bób. Ponadto bogatym źródłem błonnika są także bakalie oraz wszelkiego rodzaju orzechy.
Kefiry, maślanki, jogurty i kiszonki – Twoi naturalni sprzymierzeńcy
Naturalna mikroflora bakteryjna jelit odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Aby kompleksowo zatroszczyć się o utrzymanie jej w dobrej kondycji, warto wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty spożywcze, które zawierają w swoim składzie dobroczynne bakterie probiotyczne. Fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry oraz maślanki są prawdziwą skarbnicą dobroczynnych szczepów bakterii, głównie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Są one odpowiedzialne za zahamowanie postępujących niepożądanych procesów gnilnych w jelitach oraz wspieranie prawidłowego przebiegu procesu fermentacji treści pokarmowej. Ponadto bakterie probiotyczne zawarte w fermentowanym nabiale skutecznie usprawniają motorykę jelit, zapobiegając powstawaniu zaparć oraz wzdęć. Źródłem dobroczynnych szczepów bakterii są również wszelkiego rodzaju produkty kiszone jak ogórki bądź kapusta kiszona. Kiszonki zawierają dodatkowo bardzo duże stężenie kwasu mlekowego, który powstał w wyniku procesów fermentacji mleczanowej. W rezultacie spożywając produkty kiszone mamy możliwość nie tylko zwalczyć uporczywe zaparcia, ale również oczyścić jelita z zalegających w nich niestrawionych resztek, toksyn oraz szerokiego spektrum chorobotwórczych drobnoustrojów, mogących przyczyniać się do powstawania wzdęć oraz gromadzenia się nadmiernej ilości gazów.
W sytuacji kryzysowej sięgnijmy po sprawdzone metody
Co jednak możemy zrobić, kiedy mimo naszych starań, problemy z zaparciami znów zaczęły nas nękać? Zdecydowanie nie należy sięgać po syntetyczne środki przeczyszczające, które działają bardzo agresywnie, zaś z czasem jelita mogą przyzwyczaić się do ich działania, w efekcie czego ich stosowanie stanie się nieskutecznie. Zamiast tego należy raczej zwrócić się w stronę naturalnych sposobów z wykorzystaniem zdrowych i smacznych produktów spożywczych, które działają równie efektywnie, a jednocześnie nie uzależniają oraz nie podrażniają delikatnej błony śluzowej jelit. Jednym z cieszących się największą popularnością sposobów jest wykorzystanie suszonych owoców, najczęściej śliwek. Najskuteczniejszą metodą zwalczającą zaparcia opierającą się suszonych śliwkach, jest wykonanie następującego napoju na ich bazie – sporą garść śliwek w formie suszonej należy namoczyć w szklance ciepłej, niegazowanej wody. Opcjonalnie można dodać do wody łyżkę miodu – szczególnie polecane są miody: spadziowy oraz rzepakowy, gdyż najefektywniej stymulują perystaltykę jelit. Taką mieszankę należy pozostawić w temperaturze pokojowej na całą noc, a rano wypić na czczo, przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. Śliwki można oczywiście spożyć, dla zwiększenia efektu przeczyszczającego. Świetnie sprawdzi się także mikstura z oleju lnianego połączonego ze świeżym owocem kiwi, również spożywana o poranku na czczo. Drobne pestki zawarte w kiwi zadziałają delikatnie drażniąco na jelita, dzięki czemu ich naturalne ruchy robaczkowe zostaną pobudzone, co doprowadzi do łatwego i szybkiego pozbycia się z organizmu zalegających mas kałowych. Olej lniany z kolei doskonale wyreguluje rytm wypróżnień oraz zapobiegnie powstawaniu zaparć w przyszłości. Świetne rezultaty daje również wypicie na czczo dwóch łyżek octu jabłkowego rozcieńczonych w szklance czystej wody. Ocet jabłkowy posiada właściwości aktywizujące perystaltykę jelit oraz znacznie ułatwia wypróżnienie, poprzez zmniejszenie zwrotnego wchłaniania wody w jelicie grubym do krwiobiegu, co skutkuje zwiększeniem objętości zalegających mas kałowych.
Jak widać, walka z nawracającymi zaparciami może opierać się głównie na wykorzystaniu naturalnych produktów, które kompleksowo wspierają nie tylko pracę jelit, ale i całego układu pokarmowego. Również wzbogacenie codziennego jadłospisu w pełnowartościowe produkty spożywcze bogate w błonnik oraz probiotyczne bakterie zaowocuje długofalową poprawą kondycji układu trawiennego. Warto zatem przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i odpowiednio je zmodyfikować, aby móc cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem bez dyskomfortu trawiennego przez długie lata.