Jak schudnąć do Sylwestra?

Okres noworoczny większości z nas kojarzy się z różnego rodzaju postanowieniami, które chcemy spełnić w Nowym Roku. Niestety, według statystyk zdecydowana większość z nich nigdy nie zostanie zrealizowana. Dlatego zdecydowanie więcej korzyści możemy osiągnąć, wchodząc w Nowy Rok z już częściowo zrealizowanymi celami, które sobie obraliśmy. A ponieważ do Sylwestra zostało jeszcze kilka tygodni, to doskonały czas, aby skutecznie i bez wysiłku zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Zbuduj swoje nowe nawyki
W trwałym procesie odchudzania bardzo istotne jest kwestia tego, aby nowe zwyczaje żywieniowe 'weszły nam w krew' i tym samym stały się nawykami. U każdego ten proces budowania nowych nawyków przebiega w innym tempie, gdyż jest to sprawa bardzo uzależniona od indywidualnych potrzeb i preferencji. To od naszego charakteru i temperamentu zależy, ile czasu zabierze nam utrwalenie nowego schematu pewnych zachowań. Przyjmuje się, że u większości społeczeństwa proces budowania nowego nawyku trwa około trzech tygodni, lecz zdarza się, że okres ten wydłuża się do ponad miesiąca.

Jak chudnąć, aby efekt utrzymał się przez długi czas?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wolniejsze odchudzanie daje znacznie lepsze efekty w dłuższej perspektywie. Gwarancję zdrowego, rozsądnego odchudzania daje nam utrata od 2 do 4 kilogramów wagi miesięcznie. Aby osiągnąć taki rezultat, wystarczy ograniczyć codzienną podaż kalorii o 500-700 kcal dziennie. Bardzo ważne jest również, aby codzienna dieta – nawet po ograniczeniu jej kaloryczności - dostarczała odpowiednich ilości błonnika pokarmowego oraz wszelkich niezbędnych witamin i mikroelementów.

Wbrew pozorom zdrowe odchudzanie nie powinno polegać tylko i wyłącznie na ograniczeniu węglowodanów w diecie. Bardzo często okazuje się bowiem, że w naszym codziennym jadłospisie popełniamy zupełnie inne błędy żywieniowe. Być może tak naprawdę dotychczas spożywaliśmy za dużo tłustego mięsa, serów, majonezu czy też słodyczy. Oczywiście zdarza się również, że w diecie jest za dużo właśnie klasycznych źródeł węglowodanów - pszennych makaronów, białego pieczywa czy też słodkich napojów i soków. Jednak każda sytuacja jest inna i wymaga spersonalizowanej strategii odchudzania.

Zaprzyjaźnij się z dzienniczkiem dietetycznym!
Na pewno każdy z nas zmaga się z różnego rodzaju grzeszkami dietetycznymi, które często niweczą efekty odchudzania. Aby móc wyłapać te niezdrowe nawyki, warto rozważyć – zwłaszcza na początku odchudzania - dzienniczka dietetycznego w formie małego zeszytu lub notesu. W dzienniczku tym powinniśmy zapisywać wszystkie posiłki i przekąski, jakie zjadamy, dodając również informację odnośnie ich ilości. Mając tak przygotowany spis wszystkich posiłków, łatwo wyłapać, co jest naszym błędem żywieniowym i postarać się wyeliminować te szkodliwe przyzwyczajenia.

Jakie zmiany możesz wprowadzić?
Aby łatwo schudnąć do Sylwestra, wystarczy wprowadzić kilka niewielkich modyfikacji w codziennym jadłospisie. Jeżeli dotychczas słodziliśmy każdą filiżankę kawy czy też herbaty, warto z tego nawyku zrezygnować. W ten sposób – jeżeli słodziliśmy dwoma łyżeczkami cukru - zaoszczędzimy 40 kcal na każdej filiżance. Wskazana jest także zamiana słodzonych jogurtów owocowych na znacznie zdrowsze jogurty naturalne – jeden kubeczek to zysk około 60 kcal. Z kolei jeśli zamienimy ciężkostrawną karkówkę na chociażby schab, zaoszczędzimy mniej więcej 76 kcal w 100 gramach mięsa. Natomiast jeżeli mamy zwyczaj codziennego wypijania pół litra napojów gazowanych bądź innych napojów słodzonych cukrem, możemy zyskać dziennie nawet do 210 kcal, jeżeli zamienimy je na napoje słodzone dietetycznymi słodzikami.

Powyższe propozycje zmian są naprawdę subtelne i nie wymagają wielu wyrzeczeń. Jednocześnie poprzez taką zmianę codziennych nawyków, do Sylwestra możemy bez większego wysiłku zrzucić około 3-4 kilogramów, głównie zbędnej tkanki tłuszczowej. To prawdziwy dowód na to, że nawet małe zmiany i mogą przynieść ogromny efekt!

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved