Koszty uruchomienia gabinetu dietetycznego

Koszty uruchomienia gabinetu dietetycznego

Koszty uruchomienia gabinetu dietetycznego mogą być bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in od lokalizacji naszej poradni, ilości i jakości sprzętu, wydatków na reklamę i wiele innych. Nasza inwestycja będzie zawierała dwa rodzaje kosztów:

 • koszt założenia gabinetu
 • koszty bieżące związane z utrzymaniem naszej firmy

 

Koszt założenia gabinetu dietetycznego

 

Pomieszczenie

 

Niezależnie od tego, czy otwieramy poradnię w domu, czy też w samodzielnym lokalu usługowym trzeba będzie dokonać odpowiedniej adaptacji pomieszczenia. Jeśli lokal nie spełnia wymogów estetycznych to konieczny będzie remont i zakup mebli (biurko, krzesła, szafki, parawan). Warto poszukać obiektu, który jest już przygotowany pod działalność usługową, a zaoszczędzone na remont pieniądze przeznaczyć np. na reklamę.

 • Podstawowy remont lokalu: ok. 500 zł
 • Biurko: od 200 zł do 800 zł
 • Krzesła (3-4 sztuki) od 200 zł do 500 zł
 • Szafka / regał ok. 300 zł
 • Parawan ok. 150 zł

 

Komputer, drukarka i kasa fiskalna

 

To bez wątpienia podstawowy sprzęt w pracy dietetyka. Większość z nas posiada już komputer, dlatego nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z jego zakupem. Jeśli nie chcemy, aby nasz prywatny laptop służył do celów firmowych to inwestycja w nowy sprzęt wyniesie ok. 1500-2000 zł. Możemy również skorzystać z komisu komputerowego i kupić używany komputer za ok. 1000 zł. Jeżeli chodzi o drukarkę, warto zainwestować w sprzęt, który ma niskie koszty eksploatacji, gdyż w pracy  dietetyka drukuje się wiele materiałów. Aby stworzyć przyjazną atmosferę w gabinecie zadbajmy o to, aby drukarka emitowała jak najmniej hałasu. Najlepszym rozwiązaniem będą drukarki laserowe, których koszt zakupu nie powinien przekroczyć 1000 zł. Kasa fiskalna to wydatek ok. 1200 zł, jednak mamy możliwość uzyskania zwrotu poniesionego kosztu od Urzędu Skarbowego w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

 • Komputer: od 1000 zł do 2000 zł
 • Drukarka: od 500 zł do 1000 zł
 • Kasa fiskalna: ok. 500 zł (po uzyskaniu zwrotu z US)

Przyrządy pomiarowe

 

Kolejnym ważnym elementem jest zakup odpowiedniego sprzętu pomiarowego. Konieczne będzie zaopatrzenie naszego gabinetu w analizator składu ciała, wzrostomierz i miarkę obwodów. Najdroższym elementem jest tutaj analizator składu ciała, który kosztuje od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak na początku naszej działalności warto zainwestować w sprzęt z tzw. “średniej półki”, którego cena waha się na poziomie 1500-2000 zł. Pamiętajmy o tym, że jest to najważniejsze narzędzie pracy dietetyka, dlatego tania waga do pomiaru masy i składu ciała może nie spełnić oczekiwań zarówno naszych, jak i naszych Pacjentów. Bardzo drogie sprzęty pozwalają dostarczyć wiele ciekawych i ładnie opracowanych graficznie informacji, jednak nie ma to większego wpływu na efekty prowadzonych kuracji. Zanim więc zdecydujemy się na ten znaczący wydatek, sprawdźmy najpierw jak będzie funkcjonować nasz gabinet. Dodatkowe przyrządy, które są niezbędne, takie jak wzrostomierz czy miarka obwodów można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

 • Analizator składu ciała: od 1500 zł – 2000 zł
 • Wzrostomierz: od 50 do 300 zł
 • Miarka obwodów: ok. 40 zł 

 

Program komputerowy do układania diet

 

Przed wyborem oprogramowania warto dokładnie przeanalizować ofertę rynkową i wybrać produkt najbardziej praktyczny i przydatny w codziennej pracy. Najlepszym sposobem będzie ściągnięcie bezpłatnej wersji demo i przetestowanie kilku programów. Ceny kształtują się na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

Strona internetowa i facebook

 

Internet jest podstawowym kanałem pozyskiwania nowych pacjentów, dlatego strona internetowa i fanpage na Facebooku to już w dzisiejszych czasach konieczność. Na początku można zacząć od samodzielnego założenia i prowadzenia firmowego Facebooka. Im więcej będzie zawierać treści, tym lepiej będzie nas reklamować. Strona internetowa może być przygotowana zarówno w formie wizytówki, jak również zaawansowanego portalu internetowego. Koszt przygotowania prostej strony internetowej waha się mniej więcej na poziomie 1500 zł, a zaawansowana strona nawet kilka-kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli chcemy wypozycjonować stronę w internecie to musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych miesięcznie.

 • Strona internetowa: ok. 1500 zł
 • Facebook: 0 zł (samodzielne prowadzenie)
 • Pozycjonowanie strony: od 100 do 300 zł / miesięcznie

Materiały reklamowe

 

Poza reklamą w internecie niezbędne będą również ulotki i plakaty, które pomogą nam wypromować gabinet poprzez np. kolportaż. W tym przypadku musimy liczyć się z kosztem pracy grafika oraz druku materiałów w drukarni. Praca grafika to przeważnie 30-50 zł / 1 h, natomiast wydruk prostych ulotek (przykładowo w formacie DL) to kwota ok. 150 zł / 5000 sztuk.

 • Ulotki: ok. 150 zł / 5000 sztuk
 • Praca grafika: od 30 do 50 zł / 1h

 

Koszty bieżące prowadzenia gabinetu

 

Do kosztów bieżących związanych z funkcjonowaniem naszej firmy należy zaliczyć: cenę najmu gabinetu (średnio 500-1500zł miesięcznie), media, składki ZUS, zakup materiałów eksploatacyjnych (papier, tusze do drukarki), zakup materiałów biurowych, reklama. Sumując, koszty bieżące stanowią na ogół ok. 3000-4000 zł miesięcznie plus wydatki ponoszone na reklamę.