Jak wybrać dobrą lokalizację pod gabinet dietetyczny?

Jak wybrać dobrą lokalizację pod gabinet dietetyczny?

Prywatne gabinety dietetyczne są uruchamiane w różnych miejscach: w przychodniach medycznych, klubach fitness, obiektach niezależnych, a nawet w domu. Przy wyborze lokalizacji powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę ofertę naszych usług, nasze możliwości finansowe, korzystny dojazd dla Pacjenta oraz bliskość innych form usług (lekarz, fizjoterapeuta, kosmetolog, klub fitness), z którymi możemy nawiązać współpracę. Warto zwrócić również uwagę na to czy lokal, który chcemy wynająć jest już wyremontowany i wyposażony w niezbędne pomieszczenia m.in. zaplecze sanitarne i poczekalnię. Spróbuję przedstawić dla kogo jaka lokalizacja będzie najbardziej trafnym wyborem i pomóc w wyborze idealnej lokalizacji.

 

Przychodnia medyczna

 

Ta lokalizacja będzie  świetnym wyborem dla dietetyków, którzy chcą specjalizować się przede wszystkim w profilaktyce zdrowotnej różnych chorób oraz układaniem jadłospisów w konkretnych jednostkach chorobowych. Dużą zaletą gabinetu w przychodni jest łatwy dostęp do potencjalnych Pacjentów, jednak tego typu lokalizacja zobowiązuje do posiadania dużej wiedzy oraz doświadczenia w zakresie dietetyki klinicznej. Dla osób, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie lub nie posiadają odpowiedniej wiedzy, przychodnia medyczna może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Plusami gabinetu w przychodni będą na pewno: niski koszt wynajmu gabinetu w porównaniu do niezależnego obiektu, możliwość wynajęcia gabinetu w dowolnym zakresie czasowym (na dni lub godziny), częściowe wyposażenie gabinetu, możliwość nawiązania współpracy z lekarzami, wielu potencjalnych pacjentów odwiedzających przychodnię oraz prestiż miejsca.

 

Obiekt niezależny

 

Obiekt niezależny, czyli przykładowo gabinet w kamienicy w centrum miasta, w lokalu użytkowym na osiedlu, czy w centrum handlowym to najbardziej kosztowna inwestycja, a zarazem najbardziej prestiżowa. Taka lokalizacja wymaga na ogół odpowiedniej adaptacji pomieszczeń, ponieważ poza gabinetem niezbędna będzie poczekalnia, toaleta oraz pomieszczenie socjalne. Dużą zaletą jest możliwość zatrudnienia asystentki odpowiedzialnej za pozyskiwanie nowych Pacjentów. W poczekalni możemy zamontować także regały i stworzyć sklep ze zdrową żywnością, co przyniesie nam dodatkowe zyski. Promocja poradni w takiej lokalizacji będzie wymagała zaangażowania marketingowego i reklamy, aczkolwiek dzięki dobrej widoczności (dużą rolę spełni tutaj kaseton i plakaty) wielu Pacjentów trafi do nas przechodząc obok lub widząc witrynę gabinetu z daleka.

 

Klub fitness

 

Klub fitness będzie trafnym rozwiązaniem dla dietetyków, którzy specjalizują się w dietetyce sportowej, znają podstawy fizjologii wysiłku i suplementacji sportowej lub są już ściśle związani z danym obiektem sportowym np. instruktorów i trenerów personalnych z dodatkowym wykształceniem dietetycznym. Kluby fitness posiadają gotową bazę klientów, którym można zaproponować usługi dietetyczne (na ustalonych wcześniej zasadach z właścicielem obiektu), dzięki temu nie ma konieczności inwestowania w duże akcje marketingowe. Dodatkową korzyścią jest niski koszt wynajmu, ponieważ wystarczy nam jedno niezależne pomieszczenie, które zaadaptujemy pod gabinet dietetyczny. Dietetykowi pracującemu w klubie fitness będzie jednak trudniej wybić się w świadczeniu usług dietetycznych w jednostkach chorobowych, gdyż będzie on często kojarzony z dietetyką sportową lub odchudzaniem.

 

Poradnia w domu

 

W tym przypadku zaletą wydaje się brak dodatkowych kosztów związanych z wynajmem lokalu, jednak warto przeanalizować to miejsce pod kątem spełnienia odpowiednich standardów. Należy pamiętać o tym, że gabinet dietetyczny w domu wymaga stworzenia nieskrępowanej atmosfery wizyt, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby osobne wejście i wydzielenie pomieszczeń: gabinetu, poczekalni oraz toalety, do których nie mają dostępu pozostali domownicy. Minusem będzie brak bazy Klientów, dlatego dużą inwestycją może okazać się marketing i reklama. W tym konkretnym przypadku każdy decyzję musi rozważyć samodzielnie, gdyż jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak lokalizacja i sposób wejścia do gabinetu, czy charakter budynku.