5 sposobów, które pomogą Twoim Pacjentom utrzymać noworoczną motywację

5 sposobów, które pomogą Twoim Pacjentom utrzymać noworoczną motywację

Nowy rok to nowe cele i nadzieje, że można wszystko zacząć od nowa. Dlatego też wiele osób robi postanowienia noworoczne np. dotyczące odchudzania. Niestety, jak wskazują statystyki, jedynie 8% z nich osiągnie sukces na tym polu. Jak pomóc naszym Pacjentom w utrzymaniu noworocznej motywacji?

 

1. Wsparcie i wymiana informacji.

 

Najlepiej jeśli wdrażanie w życie planu żywieniowego Pacjent rozpocznie razem z przyjaciółką, bratem, czy inną bliską osobą, więc warto go do tego namówić. Według statystyk szansa na powodzenie wzrasta nawet o 35%. Wraz z drugą osobą można się nawzajem kontrolować, wymieniać informacjami i dowiadywać nowych rzeczy. W parze również łatwiej jest podkręcić motywację – a ta przecież jest najważniejsza.

 

2. Planowanie.

 

Zaproponuj Pacjentowi, aby szczegółowo zaplanował swoje cele i zapisał je, ponieważ zapisane cele mają aż 10-krotnie większą szansę na powodzenie niż te, których nie przelejemy na papier. Przykładowo jeśli Pacjent chce schudnąć to warto zanotować wymarzoną masę ciała, powody, które nim kierują oraz datę kiedy uda się to osiągnąć.

 

3. Wizualizacja.

 

Poproś Pacjenta, aby wyobraził sobie cel, do którego dąży, czyli np. siebie z nową figurą, lepszym samopoczuciem, większą ilością energii. Zasugeruj, aby podczas zakupów w sklepie, przypomniał sobie widok “nowej/nowego” siebie i przeszedł dumnie wzdłuż regału “słodycze” nie zwracając na niego zupełnie uwagi. Ćwiczenie warto powtarzać za każdym razem, gdy jakaś pokusa wpadnie pod nogi. Dzięki temu za kilka tygodni Pacjent będzie mógł zobaczyć w lustrze to, co widział do tej pory oczami wyobraźni.

 

4. Stawianie małych kroków!

 

Nie od razu Kraków zbudowano! Wyjaśnij Pacjentowi, aby stawiał przed sobą małe cele, które będą prowadzić do tego najważniejszego, głównego celu. Ta metoda w psychologii nazywa się „metodą małych kroczków” i jak dowodzą badania, jest bardzo skuteczna. Małe cele są szybsze do zrealizowania, nie pochłaniają całego zapału… a zatem podkręcają motywację i rozbudzają apetyt na więcej! Jeśli Pacjent chce schudnąć, to głównym celem będzie np. 8 kg w 2 miesiące, a małymi krokami np.: zgubienie 0,5-1 kg w najbliższym tygodniu.

 

5. Dopingowanie swojej motywacji!

 

W odchudzaniu sprawdzają się np. zdjęcia przed i po stosowaniu planu żywieniowego, zapisywanie postanowień na dany tydzień na małych karteczkach, a przede wszystkim odpowiednio skomponowana dieta – taka, która na pewno nie będzie monotonna i zapewni efekty. Pomóż Pacjentowi w utrzymaniu motywacji proponując (poza jadłospisem) wyzwania na dany tydzień np. detox cukrowy oraz nagrody za realizację wyzwań w postaci małych przyjemności np. kąpiel przy świecach, domowa maseczka na twarz, czy spacer po lesie.

 

Pobierz PLANER NOWOROCZNY dla Pacjenta [wersja do druku].