NASZE ODDZIAŁY

oddziały dolnośląskie Dietetyk Wrocław – Psie Pole

Dietetyk Wrocław – Psie Pole

ul. Zakładowa 9k/3

telefon: +48 662 213 965
wroclaw.psiepole@bonne-sante.pl

+48 662 213 965 umów na wizytę »

Wtorek 9:00 - 17:00
Środa 9:00 - 17:00

Czwartek 17:00 - 21:00

Dietoterapia w chorobie Hashimoto. 2020-01-28, 14:00

Dietoterapia w chorobie Hashimoto.

Czym jest Hashimoto?   

Choroba Hashimoto stanowi przewlekły stan limfocytarnego zapalenia tarczycy. Obecnie jest to najczęściej występująca choroba autoimmunologiczna. W przypadku chorób autoimmunologicznych organizm, mówiąc prosto, zaczyna „zwalczać sam siebie”. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że nasz układ immunologiczny (odpornościowy) błędnie rozpoznaje własne tkanki, jako „obce” i w konsekwencji zaczyna wytwarzać przeciwciała skierowane przeciw sobie samemu. W przebiegu tej choroby endokrynnej mamy do czynienia, także z zaburzeniem wytwarzania hormonów tarczycy. Hashimoto niezwykle często współwystępuje z innymi zaburzeniami pracy tarczycy, takimi jak niedoczynność tarczycy. Wśród przyczyn choroby wyróżniamy m. in przewlekły stres, niewłaściwą dietę np. niewłaściwą podaż selenu, żelaza, cynku czy też jodu, a także nietolerancje pokarmowe, czynniki genetyczne oraz środowiskowe. W rozpoznaniu Hashimoto kluczowe są,  wyniki badań- laboratoryjnych oraz obrazowych, a także objawy kliniczne.

Rozpoznanie choroby Hashimoto.

W celu rozpoznania Hashimoto zaleca się wykonanie badań obrazowych oraz laboratoryjnych. Jakie badania należy wykonać:

 • USG tarczycy,
 • Oznaczenie przeciwciał anty-TPO, anty-TG,
 • Oznaczenie poziomu hormonu tyreotropowego TSH
 • Oznaczenie fT3 (wolna trójjodotyronina) oraz fT4 (wolna tyroksyna)

Tylko pełen obraz kliniczny pozwoli nam na rozpoznanie choroby. Wyniki należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem- najlepiej Endokrynologiem.

Objawy mogące świadczyć o Hashimoto.

Występowanie choroby Hashimoto obserwuje się na każdym etapie życia, jednak szczyt zachorowań przypada na czwartą, piątą dekadę życia. Dlatego tak ważnym jest, aby obserwować swój organizm, ponieważ oprócz badań ważne jest, aby rozpoznać charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby.

Objawy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Problemy z koncentracją,
 • Nadwaga i otyłość pojawiająca się mimo racjonalnej diety,
 • Osłabienie organizmu,
 • U kobiet- zaburzenia miesiączkowania,
 • Bóle mięśniowe,
 • Częste zmiany nastroju (stany depresyjne, huśtawka nastrojów),
 • Bladość i suchość skóry,
 • Senność lub problemy ze snem.

Dieta, jako czynnik wspomagający w leczeniu Autoimmunologicznego Zapalenia Tarczycy (w tym, Hashimoto).

Odpowiednio dobrany, racjonalny sposób odżywiania może w znaczącym stopniu pomóc
w walce z chorobami autoimmunologicznymi. Co ważne- dieta przy Hashimoto czy innych chorobach tarczycy (niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy), wcale nie musi być skomplikowana, czasochłonna czy wiązać się z mnóstwem wyrzeczeń.

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych zasad odżywiania, które powinniśmy uwzględnić przy chorobie Hashimoto.

 1. Włącz do codziennego jadłospisu produkty bogate w kwasy omega- 3. Sięgaj po tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela czy śledź. Kwasy omega- 3 znajdziesz również w orzechach i nasionach, siemieniu lnianym, oleju lnianym, jajkach czy nasionach chia. Kwasy omega- 3 wykazują działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wspomagają pracę tarczycy. Zadbaj o to, aby te produkty znalazły się w Twojej diecie. Możesz, również wspomóc się suplementacją.
 2. Choroba Hashimoto często współwystępuje z niedoczynnością tarczycy. Ważna jest zatem odpowiednia podaż jodu w diecie. Gdzie go znajdziesz? W otrębach, małżach, rybach np. dorsz, soli jodowanej czy wodzie mineralnej zawierającej ten pierwiastek.
 3. Na przyswajalność jodu wpływa inny ważny pierwiastek selen, na który również powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Selen jako składnik enzymu dejodynazy, uczestniczy w przemianie tyroksyny do trijodotyroniny. Wybierz, więc orzechy brazylijskie (źródło selenu), migdały, orzechy włoskie, laskowe, nerkowca, nasiona: słonecznika, dyni, piniowe, sezam (bogate źródło wapnia)
 4. Zadbaj o odpowiednią podaż witaminy D oraz B12, ponieważ niezwykle często wraz z chorobami autoimmunologicznymi współwystępuje anemia złośliwa.
 5. Siemię lniane, to kolejna perełka, która świetnie działa na błony śluzowe oraz sprzyja dobrej pracy jelit, co w chorobie Hashimoto jest niezwykle ważne. Zadbaj zatem
  o prawidłową pracę układu pokarmowego i jelit pijąc codziennie siemię lniane.
 6. Postaraj się włączyć do codziennej diety przyprawy, takie jak: kolendra, która oczyszcza organizm z rtęci,  kurkuma – wspomaga pracę wątroby, imbir– poprawia pracę układ pokarmowego i jelit, natka pietruszki–poprawia pracę tarczycy, ponieważ zawiera potas, rozmaryn – silny przeciwutleniaczy.
 7. Dobry wpływ na pracę tarczycy mają cieciorka i soczewica, które stanowią źródło cynku oraz aminokwasów, pomocnych w lepszej pracy tarczycy.
 8. U pacjentów cierpiących na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jak i chorobę Hashimoto, często występuje także celiakia. Dlatego też, uzasadnionym wydaje się ograniczenie spożycia glutenu. Jednak, bez potwierdzenia występowania celiakii przez specjalistę, całkowita eliminacja z diety glutenu i produktów go zawierających nie jest zalecana. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Wykonaj badania diagnostyczne
  w kierunku celiakii, ogranicz podaż glutenu na jakiś czas i zaobserwuj czy czujesz różnicę? Najlepiej jednak robić to pod okiem specjalisty Dietetyka.
 9. Zastosowanie diety niskowęglowodanowej (pozbawionej substancji goitrogennych — czyli antyodżywczych substancji zawartych w żywności, upośledzających wchłanianie  i metabolizm jodu), również może przynieść korzystne efekty.

 

Pamietaj! Nawet, jeśli cierpisz na autoimmunologiczne choroby tarczycy, przy odpowiednio dobranym jadłospisie oraz lekach możesz prawidłowo funkcjonować, mieć siłę i energię i korzystać z życia! 🙂

 

Bibliografia:

 1. Luty, E. Bryl. Choroba Hashimoto — aspekt genetyczny i środowiskowy. Genetic and environmental aspects of Hashimoto’s thyroiditis. Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol 11, no 1, 1–6.
 2. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański. Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy Nutrition treatment in thyroid diseases. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 4, 155–160.
 3. M. Zaremba. Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę. 2017, 11, 27- 45, 83- 127.

 

Dietetyk- Jak wybrać? 2020-01-19, 20:40

Jeśli szukacie dietetyka dla siebie, ale nie umiecie wybrać odpowiedniej osoby – my Wam w tym pomożemy! 👩‍⚕️🍎 Oto lista kilku cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę wybierając osobę, która ma nas przyjemnie, bezpiecznie i skutecznie prowadzić żywieniowo 👇
WYKSZTAŁCENIE 🎓
Obecnie w Polsce zawód dietetyka nie posiada regulacji prawnych. Co to oznacza? Oznacza to, że dietetykiem może nazwać się każdy kto czuje się na siłach udzielać porad żywieniowych. Bardzo często taki “specjalista” może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Aby wybrać osobę, która będzie naprawdę kompetentna do prawidłowego wykonywania swojego zawodu szukajmy kogoś po studiach na kierunku dietetyka ale! w związku z tym że nauka o żywieniu bardzo dynamicznie się rozwija sprawdzajmy też czy dana osoba na bieżąco uzupełnia i aktualizuje swoją wiedzę uczestnicząc w specjalistycznych kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych.
SPOSÓB PRACY Z PODOPIECZNYM 🤝
Każdy dietetyk pracuje trochę inaczej. Dlatego zanim zdecydujemy się na współpracę z danym specjalistą warto zapoznać się z jego sposobem prowadzenia swoich podopiecznych i skonfrontować go z naszymi oczekiwaniami odnośnie tej współpracy. W ten sposób mamy pewność, że otrzymamy dokładnie taką opiekę o jaką nam chodziło.
CENA 💵
Dobra usługa dietetyczna będzie swoje kosztować. Te najtańsze diety za kilkadziesiąt złotych na miesiąc, których reklamy są aktualnie obecne wszędzie w sieci, to przeważnie jeden jadłospis rozsyłany na ślepo do wszystkich chętnych, który zupełnie nie uwzględnia stanu zdrowia, stylu życia czy tego co lubimy jeść. Przed ułożeniem planu żywieniowego dietetyk powinien przeprowadzić wywiad żywieniowo-medyczny, wykonać analizę składu ciała oraz wspólnie z Tobą określić cel działania.
Musimy zdawać sobie sprawę, że aby dieta mogła być skuteczna to musi ona nam odpowiadać i w naturalny sposób wpisywać się w nasz rytm dnia codziennego.

Prelekcja "Świadomy Konsument"- Dolnośląskie Forum Kobiet 2019-11-22, 16:00

Za nami kolejne wspaniałe wydarzenie- Dolnośląskie Forum Kobiet. Miałam przyjemność umilić zgromadzonym czas krótkim wykładem dotyczącym świadomości konsumenckiej oraz produktów ekologicznych. Siła kobiet jest niesamowita! 😀

Już wkrótce otwarcie Bonne Santé w Wrocławiu 2019-11-13, 08:00

Chcesz schudnąć i poprawić swoje zdrowie? Zapraszamy od grudnia do Gabinetu Dietetycznego Bonne Santé we Wrocławiu. Zdrowsze życie i szczupła sylwetka są w zasięgu ręki. Wystarczy sięgnąć po rozwiązania, które sprawdziły się już w przypadku tysięcy pacjentów Bonne Santé.

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację dietetyczną: tel. 662 213 965. Zapraszamy!

Dietetyk Bonne Santé Wrocław
Nazywam się Alicja Podolak, pokażę Ci, jak zmienić nawyki żywieniowe i stworzyć nowe, cenne przyzwyczajenia. Każdego dnia służyć Ci będę swoją wiedzą, doświadczeniem i przyjaznym wsparciem.

Alicja Podolak – ZnanyLekarz.pl