JAK MÓWIĆ NIE ?!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zjeść kawałek ciasta podczas spotkania u znajomych, mimo że właśnie rozpoczęłaś kurację dietetyczną i wcale nie miałaś ochoty na słodycze?

Wciąż czujesz zakłopotanie, kiedy odmawiasz dodatkowej porcji obiadu podczas wizyty u babci ?

A może złości Cię nieustanne namawianie do wypicia alkoholu podczas imprezy z przyjaciółmi ?

Zmiana nawyków żywieniowych to wymagający proces – nic dziwnego, że odczuwasz złość, irytację lub zakłopotanie, kiedy po raz kolejny musisz odmówić dodatkowej przekąski lub tłumaczyć innym, że jesteś na diecie . Oczywiście, zbyt surowe restrykcje również nie wpływają dobrze na samopoczucie podczas kuracji dietetycznej i zawsze powtarzamy naszym pacjentkom i pacjentom, że najważniejsze to znaleźć zdrową równowagę i umieć zadbać o siebie w tym procesie . Wiemy jednak, że odmawianie czy tłumaczenie się jest kłopotliwe i mało komfortowe, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka rad, z których możecie skorzystać, kiedy następnym razem znowu znajdziecie się w podobnej sytuacji .

1. Staraj się odmawiać zdecydowanie, ale jednocześnie uprzejmie .
2. Przygotuj sobie wcześniej konkretne odpowiedzi – kiedy po raz kolejny ktoś zaproponuje Ci kawałek ciasta, będziesz wiedziała, co powiedzieć .
3. Zainteresuj innych swoimi nowymi nawykami żywieniowymi. Zdrowe odżywianie, dbanie o swoje samopoczucie to powód do dumy – opowiadaj o tym! Być może przy okazji zachęcisz kogoś do zmiany .
4. Przygotuj zdrowe przekąski i poczęstuj nimi bliskich. Rodzinne spotkania nie muszą kręcić się wokół tłustych potraw i sernika. Warto zachęcać do próbowania zdrowych zamienników . Szczególnie że te są naprawdę pyszne!
5. Bądź konsekwentna. To sprawi, że inni będą traktowali Twoje decyzje poważnie i być może następnym razem nie będą aż tak natarczywi w swoich namowach .

Asertywność polega na wyrażaniu swojego zdania otwarcie, bez naruszania przy tym granic innych osób. To ważna umiejętność, która przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Warto więc ją trenować. Spróbujesz?

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved