Czym różni się "dobry" cholesterol HDL od "złego" LDL

Cholesterol - to słowo często kojarzy się z zagrożeniem dla zdrowia, ale czy wiesz, że istnieje podział na HDL i LDL i dlaczego jeden jest uznawany za dobry, a drugi za zły? 🤔

🔍 HDL (lipoproteina o wysokiej gęstości) i LDL (lipoproteina o niskiej gęstości) to dwa główne rodzaje cholesterolu w naszym organizmie, a różnica między nimi jest kluczowa:

1️⃣ HDL - Cholesterol HDL, znany także jako "dobry" cholesterol, odpowiada za usuwanie nadmiaru cholesterolu z krwi i transportowanie go do wątroby, gdzie może być rozłożony i wydalony z organizmu. Wysokie poziomy HDL są związane z mniejszym ryzykiem chorób serca.

2️⃣ LDL - Cholesterol LDL, nazywany "złym" cholesterol, przyczynia się do gromadzenia się cholesterolu na ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe. To może prowadzić do zwężenia tętnic i zwiększa ryzyko chorób serca, takich jak miażdżyca i zawał serca.

🔑 Ważne jest, aby utrzymywać zdrowy balans między poziomem cholesterolu HDL i LDL w organizmie. Istnieją różne czynniki, które mogą wpływać na te poziomy, takie jak dieta, styl życia i genetyka. Jednak zdrowe nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia mogą pomóc w utrzymaniu odpowiednich proporcji cholesterolu HDL do LDL.

👩‍⚕️ Jeśli masz pytania dotyczące swoich poziomów cholesterolu lub chcesz dowiedzieć się, jak poprawić zdrowie swojego serca, umów się na bezpłatną konsultację dietetyczną w naszym gabinecie!💚🍏

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved