6 strategii, które pomogą zwalczyć złe nawyki żywieniowe

Czy zauważyłeś, że konkretne sytuacje powodują, że jesz zbyt wiele? Postaraj się zidentyfikować źródła Twojego problemu i podejmij odpowiednie kroki według naszych wskazówek, aby cieszyć się zdrowiem i smukłą sylwetką.

Rozpoznanie sytuacji, które bezpośrednio wywołują w nas złe nawyki żywieniowe, może być pomocne w opracowaniu strategii pozwalających je wyeliminować. Odpowiedzmy sobie przede wszystkim na pytanie, czy istnieją pewne sytuacje, które powodują nasze żywieniowe potknięcia? Wprowadzając w życie poniższe rady, możemy w łatwy sposób zmienić nasz codzienny sposób odżywiania na znacznie zdrowszy.

Określone aktywności.

Okoliczności: Kiedy oglądasz telewizję lub relaksujesz się, czytając książkę, czy zawsze masz pod ręką niezdrowe przekąski? Czy masz w zwyczaju jeść przy biurku podczas pracy lub w kuchni podczas przygotowywania posiłków dla najbliższych?

Rozwiązanie: Naprawdę łatwo jest niezauważalnie dostarczać do organizmu nadmiarowych kalorii, podjadając podczas codziennych czynności. Aby zmienić ten niezdrowy nawyk, zacznij notować wszystkie posiłki i przekąski, które zjadasz wraz z miejscami i godzinami ich spożycia. Kontynuuj prowadzenie notatek przez co najmniej kilka dni, a zdasz sobie sprawę, co dokładnie i w jakich okolicznościach zjadasz. W rezultacie może być Ci dużo łatwiej wyeliminować podjadanie między posiłkami.

Ulubione jedzenie.

Okoliczności: Czy istnieją takie produkty spożywcze, które masz w zwyczaju jeść bez umiaru, jak chociażby ciastka czy też chipsy ziemniaczane? Czy zauważyłeś, że już sam ich widok sprawia, że masz ochotę najeść się nimi bardziej, niż jest to rozsądne?

Rozwiązanie: Ogranicz swój kontakt z ulubionymi przekąskami do absolutnego minimum. Przede wszystkim nie trzymaj ich zapasów w domu – jeśli będziesz mieć do nich łatwy dostęp, z pewnością sięgniesz po niezdrowe przekąski prędzej czy później. Jednakże nie ma potrzeby, abyś całkowicie zrezygnował z ulubionego jedzenia. Mała porcja od czasu do czasu z pewnością Ci nie zaszkodzi. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie jeść ulubionych przekąsek, kiedy jesteś naprawdę głodny, gdyż wówczas najprawdopodobniej zjesz ich za dużo. Możesz także dzielić się swoimi ulubionymi ciasteczkami czy też chipsami z przyjaciółmi podczas wspólnych wyjść na miasto lub kupić sobie małą porcyjkę raz na kilka tygodni.

Pory dnia.

Okoliczności: Czy istnieją określone pory dnia, kiedy jesteś najbardziej skłonny do podjadania? Czy zazwyczaj masz ochotę a niezdrową przekąskę po powrocie z pracy, czy też może często kusi Cię pucharek lodów późnym wieczorem?

Rozwiązanie: Postaraj się zidentyfikować pory dnia, w których czujesz największą ochotę na przekąski. Jeżeli Twoim problemem są napady głodu, zawsze miej pod ręką zdrowy prowiant, jak chociażby cytrusy, orzechy czy też ciasteczka z pełnego ziarna. Z kolei, jeżeli podjadanie między posiłkami stało się Twoim nawykiem, postaraj się znaleźć substytut, który również wprawi Cię w dobry nastrój – może być to filiżanka ziołowej herbaty lub relaksująca kąpiel.

Ludzie w Twoim otoczeniu.

Okoliczności: Czy zauważyłeś, że jesz więcej, kiedy znajdujesz się w pobliżu określonych grup ludzi? A może masz w zwyczaju podjadać w tym samym czasie, co Twój partner? Lub publiczne wystąpienia sprawiają, że odczuwasz niepohamowaną ochotę na przekąski?

Rozwiązanie: Wpływ naszego otoczenia może skutecznie zniweczyć wszelkie wysiłki podjęte celem zrzucenia zbędnych kilogramów. Należy zatem koniecznie uświadomić sobie gdzie i kiedy ludzie, którzy nas otaczają mogą wywierać wpływ na nasze nawyki żywieniowe, aby móc dokonać w tej kwestii istotnych zmian. Miej również na uwadze, że Ty również możesz oddziaływać na wybory żywieniowe osób w Twoim otoczeniu, zatem nie wahaj się i przejmij inicjatywę, proponując swoim bliskim oraz znajomym zdrowe i pełnowartościowe produkty!

Czynniki fizyczne.

Okoliczności: Czy zdarza Ci się wychodzić z domu bez śniadania i w konsekwencji przez resztę dnia tracić kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia? A może, kiedy dopada Cię zmęczenie, masz w zwyczaju objadać się, aby dodać sobie energii?

Rozwiązanie: Rozpisz sobie dzienny plan posiłków, uwzględniający śniadanie, drugie śniadania, obiad, podwieczorek i kolację oraz ewentualne zdrowe przekąski. Systematyczne trzymanie się tej rozpiski pomoże Ci utrzymać kontrolę nad napadami głodu. Również systematyczny długi sen w nocy jest niezwykle pomocny w trakcie trwania kuracji odchudzającej.

Emocje.

Okoliczności: Czy odnosisz wrażenie, że konkretne emocje sprawiają, że chętniej niż zwykle sięgasz po przekąski – mogą to być przykładowo nuda, samotność, stres lub lęk? Być może w ten sposób starasz się uspokoić samego siebie i swoje emocje.

Rozwiązanie: Naucz się oddzielać jedzenie od nastroju, w jakim aktualnie się znajdujesz. Zwracaj uwagę na swoje emocje i postaraj się rozróżnić prawdziwy głód od jedzenia powiązanego ze stanem Twoich nerwów. Kiedy czujesz, że emocje zaczynają brać górę nad Twoim zachowaniem, sięgnij po inne sprawdzone techniki uspokajające – np. zadzwoń do przyjaciela lub wyjdź na długi spacer.

 

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved