Zdrowe gotowanie z napiętym budżetem, czy to możliwe?

Zdrowy styl życia i wartościowe posiłki nadal wielu osobom kojarzą się z dużymi wydatkami, jakie trzeba systematycznie ponosić. Z tego powodu wielu z nas sądzi, że zdrowe gotowanie jest ciągle poza naszym zasięgiem. Czy jednak rzeczywiście oznacza ono konieczność zaopatrywania się w drogie, egzotyczne niejednokrotnie składniki z certyfikatami w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością? Okazuje się, że wcale tak nie jest! Można jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki, a jednocześnie nie wydawać fortuny na zakupy spożywcze i tym samym kontrolować domowy budżet. Wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Zaplanuj swoje menu
Zamiast ulegać codziennym zachciankom, raz w tygodniu usiądź i z ołówkiem w ręku starannie zaplanuj posiłki na najbliższe 7 dni. Przy planowaniu jadłospisu sprawdź zawartość kuchennych szafek oraz lodówki tak, aby zużyć te produkty, które już posiadasz, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów z krótką datą ważności. Staraj się robić większe zakupy tylko raz w tygodniu z wcześniej przygotowaną listą zakupów w ręku. Oczywiście w nabiał, świeże pieczywo czy też warzywa i owoce trzeba będzie zaopatrywać się częściej, gdyż nie przetrwają one całego tygodnia. Podczas zakupów ściśle trzymaj się listy i nie pozwalaj sobie na kupowanie produktów, których na niej nie ma. Pamiętaj również o tym, aby nigdy nie chodzić na zakupy głodnym – badania wykazały, że wówczas kupujemy o wiele więcej niezdrowego i niepotrzebnego jedzenia, które najczęściej i tak ląduje w śmietniku.

2. Kupuj sezonowo
Wprowadzenie do swojej diety sezonowo występujących warzyw i owoców ma wiele zalet. Przede wszystkim produkty te posiadają zdecydowanie największą zawartość witamin, minerałów i innych wartościowych składników. Oprócz tego ich ceny są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, aniżeli poza sezonem. Dlatego wiosną warto sięgnąć na przykład po nowalijki i szparagi, zaś latem delektować się pyszną cukinią i pomidorami – możemy z nich stworzyć naprawdę pyszne potrawy, a nasz portfel nie odczuje zwiększonych wydatków.

3. Sięgaj po duże opakowania
W zdecydowanej większości przypadków kupowanie większych opakowań produktów spożywczych jest znacznie korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia, aniżeli częstsze zaopatrywanie się w mniejsze ilości. Oczywiście robienie zapasów warto praktykować w przypadku artykułów spożywczych, które mają długą datę przydatności do spożycia – mowa tu przede wszystkim o kaszy, mące, warzywach strączkowych, orzechach czy też pestkach.

4. Zamrażaj i nie marnuj!
Przy ograniczonym budżecie nie możesz sobie pozwolić na marnowanie i wyrzucanie jedzenia. Dlatego zbyt duże ilości warzyw i owoców zamroź, a z chęcią sięgniesz po nie podczas zimowych miesięcy. Również nadmiarową ilość zupy czy też lecza można z powodzeniem przez dłuższy czas przechowywać w zamrażarce. Z kolei warzywa, które utraciły już pierwotną świeżość i nie nadają się na kanapki, mogą stać się bazą do sycącej zupy w formie kremu, a przywiędnięta zielenina może zostać z łatwością przerobiona na pyszne pesto. Wystarczy poszukać alternatywnych form wykorzystania nadmiarowej
żywności, aby poczynić znaczne oszczędności.

5. Szukaj tańszych zamienników
Jak zapewne wiesz, w sferze zdrowego odżywiania również pojawiają się okresy, kiedy konkretne produkty są bardziej modne od innych. Obecnie bardzo popularne są przykładowo nasiona chia, a od wielu lat w czołówce najpopularniejszych ryb utrzymuje się łosoś. To, co modne, zazwyczaj jest jednak dość drogie. Dlatego, zamiast ślepo podążać za żywieniowymi trendami, postaraj się znaleźć zdrowe i tanie odpowiedniki modnych składników żywieniowych. Zamiast nasion chia można z powodzeniem sięgnąć po równie wartościowe nasiona lnu, zaś zamiast łososia możesz wybrać przepysznego bałtyckiego śledzia. Warto zaufać w tym względzie swojej kulinarnej intuicji i samemu szukać ciekawych zamienników.

Jak widać, zdrowe gotowanie nie musi oznaczać ruiny dla domowego budżetu. Wystarczy wykazać się kreatywnością i korzystać z aktualnych okazji, aby w portfelu zostało więcej pieniędzy, a jednocześnie lodówka była pełna zdrowych produktów.

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved