Co warto wiedzieć na temat choroby Hashimoto?

Choroba Hashimoto to jedno ze schorzeń, które coraz powszechniej diagnozuje się u sporej części społeczeństwa. Nadal jednak wielu chorych, u których stwierdza się tę dolegliwość, nie posiada niezbędnej wiedzy odnośnie jej przyczyn oraz przebiegu leczenia. Tymczasem wzrost świadomości społecznej odnośnie choroby Hashimoto może z pewnością przyczynić się do jej szybszego diagnozowania i znacznie bardziej efektywnego przebiegu terapii w przypadku tego schorzenia.

Na czym polega choroba Hashimoto i co ją powoduje?

Schorzenie to bezpośrednio przyczynia się rozregulowania prawidłowej pracy gruczołu tarczycy, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Choroba Hashimoto należy do grupy chorób autoimmunologicznych, a sam mechanizm jej działania polega na wytwarzaniu przez organizm niepożądanych przeciwciał. Przeciwciała te atakują i niszczą wytwarzane przez tarczycę hormony, które są niezbędne podczas przebiegu wielu procesów fizjologicznych. W ten sposób dochodzi do destabilizacji wielu naturalnych czynności ludzkiego organizmu. Jak do tej pory nie jest wiadomo dokładnie, jakie czynniki bezpośrednio przyczyniają się do zachorowania na chorobę Hashimoto. Specjaliści przyjmują jednakże, że w tej grupie znajdują się takie okoliczności jak długotrwałe narażenie na stres, przebyta ciąża czy też inne zaburzenia hormonalne oraz zbyt duża podaż jodu w diecie. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne, które również zwiększają ryzyko zapadalności na chorobę Hashimoto.

Dwie fazy objawów, których nie należy lekceważyć

U chorych na Hashimoto obserwuje się dwie następujące po sobie, zupełnie odmienne fazy występowania objawów chorobowych. Pierwsza z nich wykazuje ogromne podobieństwo do klasycznych symptomów nadczynności tarczycy. Sytuacja taka jest spowodowana zwiększoną aktywnością gruczołu tarczycowego, który niejako broni się przed działaniem przeciwciał, produkując większe ilości hormonów. W efekcie u osoby chorej na Hashimoto można zaobserwować nagły znaczący spadek masy ciała, mimo dopisującego apetytu i spożywania niekiedy sporych ilości jedzenia. Oprócz tego w pierwszej fazie objawów często występują przewlekłe biegunki, nadpotliwość, nerwowość, bezsenność i przyśpieszone bicie serca.
Druga faza objawów choroby Hashimoto bywa z kolei łudząco podobno do symptomów niedoczynności tarczycy. Chorzy w przeważającej większości przypadków przybierają wówczas na wadze, nawet pomimo zachowywania restrykcyjnej diety. Inne występujące wówczas objawy to częste zatwardzenia, chroniczne przemęczenie, suchość skóry, wypadanie włosów, spowolnione bicie serca oraz znaczne powiększenie gruczołu tarczycowego.

Diagnostyka i leczenie choroby Hashimoto

Gdy lekarz pierwszego kontaktu lub też endokrynolog podejrzewa u pacjenta chorobę Hashimoto, powinien niezwłocznie skierować go na badania krwi. W takim wypadku nie należy poprzestać wyłącznie na oznaczeniu poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę, czyli trójjodotyroniny i tyroksyny. Bezwzględnie należy zbadać poziom przeciwciał we krwi, gdyż to ich poziom jest decydujący dla prawidłowej diagnozy. Warto również oznaczyć poziom hormonu TSH, którego zadaniem jest bezpośrednio stymulowanie tarczycy do pracy. W przypadku, gdy badania potwierdzą chorobę Hashimoto, choremu przepisuje się hormon tarczycy - Levothyroxine - w tabletkach. Niestety schorzenie to na chwilę obecną jest nieuleczalne, co oznacza, że osoby chore będą musiały przyjmować syntetyczne hormony do końca życia.

Jak pomóc sobie dietą? 

Chorzy na Hashimoto mogą znacznie poprawić swoje samopoczucie, wprowadzając odpowiednie modyfikacje w codziennej diecie. Przede wszystkim należy stanowczo unikać spożywania jodu, który wykazuje skłonności do intensyfikowania wszelkich procesów autoimmunologicznych w organizmie. Do głównych źródeł jodu zaliczamy głównie sól kuchenną, morskie ryby i owoce morza, produkty na bazie alg morskich oraz mleko krowie i produkty mleczne – wynika to z faktu, iż karmy dla bydła są w zdecydowanej większości przypadków wzbogacane sporymi ilościami jodu, który posiada zdolność przenikania do mleka. Oprócz tego warto zatroszczyć się o to, aby dostarczać do organizmu spore ilości selenu, który aktywnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczycowego oraz hamuje aktywność przeciwciał. Pierwiastek ten można znaleźć w takich produktach spożywczych jak orzechy brazylijskie, podroby, jajka, kukurydza, produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz brązowy ryż. Również odpowiednia podaż witaminy D3 może być bardzo pomocna w leczeniu choroby Hashimoto, gdyż witamina ta ogranicza przebieg niepożądanych procesów autoimmunologicznych. Również regularne spożywanie kiszonek oraz fermentowanego nabiału może znacznie wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Produkty te są bowiem bogatym źródłem probiotycznych bakterii, które pomagają odbudować florę bakteryjną jelit, niezbędną dla utrzymania właściwych funkcji gruczołu tarczycowego.

Choroba Hashimoto, mimo tego, że nadal pozostaje dość nieznana, może być w łatwy i skuteczny sposób leczona farmakologicznie. Również odpowiednie modyfikacje w diecie są niezwykle pomocne podczas terapii i potrafią przynieść chorym znaczną ulgę oraz spowodować widoczną poprawę samopoczucia. Jeżeli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na Hashimoto lub też jesteśmy obciążenie genetycznie, warto profilaktycznie zgłosić się do lekarza rodzinnego lub też endokrynologa, aby móc jak najszybciej wykonać wszelkie niezbędne w diagnostyce badania.

Kontakt centrala
tel.:
502 661 260
e-mail:
biuro@bonne-sante.pl
Dla pacjenta
© 2023 Bonne Santé: odzyskaj zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. All rights reserved